Podwójna premiera, tym razem nie w teatrze, a na scenie koncertowej Zmiany Klimatu. Dwa klimatyczne białostockie składy ILO&FRIENDS oraz STARSABOUT zagrają materiał z nowych albumów. Progresywne granie „Ilo&Friends” poprzedzą przestrzenne brzmienia z debiutanckiego materiału „Starsabout”, które usłyszymy na nadchodzącym krążku „Halflights”. Wydawcą już dostępnego albumu „Кола | Circle” jest Fundacja Okno Na Wschód, która jest inicjatorem wydarzenia, wspierając tym samym środowisko białoruskich studentów na białostockich uczelniach. Białystok jest bez wątpienia zagłębiem poszukujących artystów, w których muzyce pobrzmiewa wschodni duch, ale tym razem wschodnie akcenty wprost postawi „Ilo&friends”, zespół, który konsekwentnie promuje niezwykle melodyjny i rzadko używany język białoruski, który, jak się okazuje, świetnie sprawdza się w alternatywie. Zresztą prapremierę tuż po wydaniu album miał w Mińsku. W stolicy Białorusi „Friendsy” wystąpiły gościnnie na wydarzeniu promującym tegoroczną edycję festiwalu Basowiszcza.

O jakość wschodnich klimatów dbają Zmiana Klimatu i Fundacja Okno Na Wschód. Koncert odbędzie się w ramach projektu Fundacji „Kierunek adaptacja (edycja II) – wsparcie studentów białostockich uczelni wyższych pochodzących z państw nie będących państwami członkowskimi Unii Europejskiej”. Organizacją wydarzenia w ramach wolontariatu zajmują się studenci pochodzący ze wschodu, przy wsparciu Fundacji OKNO NA WSCHÓD. Impreza ma na celu promocję wschodniej kultury młodzieżowej i promocję wśród białostoczan pozytywnego wizerunku obywateli z Białorusi, Ukrainy oraz Rosji. Koncert jest również odpowiedzią na brak wydarzeń  poświęconych kulturze państw sąsiedzkich. Wydarzenia tego typu są kojarzone przede wszystkim z folklorem.

W trakcie imprezy wystąpią:

ILO&FRIENDS – zespół od 10 lat obecny na lokalnej scenie. „Кола | Circle” to ich trzeci autorski studyjny album i nowe otwarcie w przestrzeni muzycznych poszukiwań post-prog-rockowych mówiąc w wielkim skrócie, które zancząco ewoluowały od minimalistycznej, emocjonalnej akustyki. Dotychczas oprócz autorskich kompozycji tworzyli muzykę do spektakli, stworzyli także muzykę filmu niemego w ramach projektu Tuzin.Niemaula, reaktywującego nieme kino białoruskie z lat 20-tych. Kilkakrotnie koncertowali także z powodzeniem w Białorusi. Ilona Karpiuk śpiewa głównie po białorusku, proponując słuchaczom jednocześnie to, co najwartościowsze we współczesnej białoruskiej literaturze i to, co dotyczy człowieka, jeg przeżyć i lęków, pośród których skrywa się nadzieja.

STARSABOUT – to podlascy muzycy, którzy grając razem od 2012 r. preferują grę na emocjach (własnych oraz słuchaczy). Skłaniają się ku dłuższym, bardziej przestrzennym formom, gdzie alternatywa spotyka się z post-rockiem. Ów specyficzny klimat starają się przekazać na koncertach. „Halflights” to ich debiut płytowy.

6 kwietnia 2016 (środa)
drzwi 19:00 / start 20:00
Zmiana Klimatu, ul Warszawska 6, Białystok
www.klimatuzmiana.pl

 

0001