Historia naszej organizacji:

Cześć, 

Nazywam się Paweł Mickiewicz i jestem Prezesem Fundacji OKNO NA WSCHÓD.  

Fundacja OKNO NA WSCHÓD powstała w 2008 roku, jednak początki tej historii sięgają roku 2003, kiedy to, będąc przyszłym studentem, przyjechałem z Grodna na Białorusi do Polski. Planowałem studiować w Poznaniu, lecz podczas przejazdu zatrzymałem się na weekend w Białymstoku. W ciągu tych dwóch dni zrozumiałem, że Białystok to miasto fascynujące, położone na styku wschodu i zachodu, pełne otwartych i gościnnych ludzi, miasto młodości, gdzie od razu poczułem się jak w domu. Postanowiłem tu pozostać. 

Na studiach poznałem ludzi, którzy – podobnie jak ja – chcieli nie tylko zdobywać wiedzę, ale także działać, zmieniać rzeczywistość i wierzyli w swoje możliwości. Nasze zaangażowanie skierowaliśmy na działalność kulturalną i społeczną. Jako wolontariusze wspieraliśmy inne organizacje pozarządowe w Białymstoku. Marzyliśmy jednak o własnej organizacji, która pozwoliłaby nam realizować nasze pasje i idee, które uznawaliśmy za ważne. Chcieliśmy sami decydować o tym, co i jak robimy. W ten sposób powstała Fundacja OKNO NA WSCHÓD, której misją było i jest wspieranie rozwoju społecznego i gospodarczego naszego regionu oraz budowanie współpracy z krajami Europy Wschodniej. 

Z biegiem lat Fundacja rosła i dojrzewała razem z nami, stając się ostatecznie dużą i rozpoznawaną organizacją, zatrudniającą kilkadziesiąt osób i realizującą wiele inicjatyw rocznie. 

Dziś współpracujemy z innymi organizacjami pozarządowymi, uczelniami wyższymi, a także z administracją publiczną na poziomie lokalnym i krajowym, realizując wspólnie projekty. Nasza działalność była wielokrotnie nagradzana, między innymi przez administrację naszego miasta i regionu, a nasza praca zyskuje uznanie wśród grantodawców i odbiorców. 

Miło mi Cię u nas gościć! 

Dorobek naszej organizacji:

2008Założenie Fundacji OKNO NA WSCHÓD i inauguracja realizacji szeregu projektów, które zapoczątkowały realizację celów statutowych Fundacji oraz zwiększyły jej kompetencje organizacyjne. Wśród działań znalazły się inicjatywy kulturalne, takie jak organizacja tematycznych pokazów filmowych, kursy dla pracowników sektora kultury oraz projekty aktywizujące społeczności lokalne. Rozpoczęto także działania na rzecz współpracy Polski z krajami wschodnimi, głównie z Białorusią, Ukrainą i Rosją. 

2012 – Fundacji powierzono rolę regionalnego operatora w programie Study Tours to Poland, skupiając się na organizacji wizyt studyjnych w Polsce dla studentów i profesjonalistów z krajów wschodnich. Program zapraszał do Polski liderów z tych państw, aby dzielić się z nimi polskimi doświadczeniami w dziedzinach takich jak edukacja, przedsiębiorczość, media i samorządność. 

2013 – Utworzenie Centrum Wsparcia Studentów ze Wschodu w Białymstoku. 

2013 – Fundacja rozpoczęła projekty skierowane do Polaków na Wschodzie, obejmujące wsparciem młodzież polską oraz nauczycieli i przyszłych nauczycieli języka polskiego pracujących w krajach Europy Wschodniej. 

2013-2015 – Realizacja projektów dla studentów ze Wschodu studiujących na uczelniach wyższych w Białymstoku, mających na celu ich aktywizację i integrację z lokalną społecznością, w tym szkolenia językowe, kursy kwalifikacyjne, staże oraz wolontariat w organizacjach pozarządowych. 

2014-2016 – Organizacja szkoleń komputerowych dla seniorów w województwie podlaskim. 

2015 – Rozpoczęcie działalności Fundacji na Ukrainie, wspierającej tworzenie Rad Społecznych jako organów konsultacyjnych administracji publicznej w sześciu obwodach. 

2015 – Fundacja zdobywa główną nagrodę w konkursie „Podlaskie Otwarte” organizowanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego w kategorii kapitał społeczny. 

2016 – Uruchomienie platformy e-learningowej do nauki języka polskiego przez osoby ukraińsko i rosyjskojęzyczne – www.polskijazyk.pl, która stała się jednym z największych na Wschodzie narzędziem do bezpłatnej nauki języka polskiego nie tylko przez indywidualne osoby, ale również firmy, chcące podnieść u swoich pracowników umiejętność posługiwania się językiem polskim. Platforma funkcjonuje do dnia dzisiejszego i ma aktualnie zarejestrowanych blisko 100 000 korzystających.   

2016 – Fundacja otrzymuje nagrodę w konkursie „Inicjatywa Społeczna Roku” w kategorii Współpraca ponad Granicami, organizowanym przez Wojewodę Podlaskiego. 

2016 – Start inicjatyw skierowanych na aktywizację zawodową osób bezrobotnych w regionie poprzez realizację kursów zawodowych, staży, wizyt studyjnych w zakładach pracy i innych przedsięwzięć, które umożliwiły osobom bezrobotnym uzyskanie niezbędnych kompetencji i kwalifikacji do wejścia na rynek pracy. Łącznie Fundacja zrealizowała w ramach dofinansowania RPO WP projekty o wartości blisko 14,2 mln złotych, których beneficjentami było ponad 1470 osób. 

2017 – Fundacja rozpoczyna kompleksowe wsparcie dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych z peryferyjnych obszarów województwa podlaskiego, w tym miejscowości takich jak Narew, Brańsk, Czyżew i Czeremcha. 

2018 – Centrum Wsparcia Studentów ze Wschodu zostaje przekształcone w Centrum Wsparcia Cudzoziemców w Białymstoku, oferujące kompleksowe wsparcie dla migrantów ze wschodu i uruchomienie strony informacyjno-edukacyjnej www.belostok.pl  

2018-2020 – Realizacja projektów „Podlaskie Lokalnie” w ramach FIO, wspierających młode organizacje pozarządowe i grupy nieformalne w realizacji ponad 130 oddolnych inicjatyw społecznych w województwie podlaskim.  

2020 Centrum Wsparcia Cudzoziemców w Białymstoku zyskuje ogólnopolski zasięg, oferując wsparcie zarówno stacjonarne, jak i zdalne, obejmujące m.in. kursy językowe, tłumaczenia dokumentów, wsparcie prawne i psychologiczne, doradztwo zawodowe oraz pomoc finansową, docierając do ponad 3000 osób w latach 2020-2023. 

2021 – Rozpoczęcie działań wspierających kola gospodyń wiejskich w województwie podlaskim w ramach realizacji autorskiego programu KGWpodlaskie. Realizacja działań integracyjnych, sieciowanie, rozwój oraz promocja przyczyniła się wzmocnienia ponad 250 kół gospodyń wiejskich i ich członków. Utworzenie i prowadzenie informacyjno-edukacyjnej strony internetowej www.kgwpodlaskie.pl  

2021 – Początek działalności Akademii Białoruskiej w Polsce – stworzonej w ramach inicjatywy edukacyjno-naukowej wykładowców relegowanych z białoruskich uczelni i Fundacji OKNO NA WSCHÓD. Stworzenie sprzyjającego środowiska dla uzyskania przez białoruską młodzież wyższego wykształcenia zgodnie ze standardami europejskimi.  

2021 – Powołanie Klubu Kobiet Białegostoku (Klub Kobiet Migrantek) zrzeszającego ponad 600 kobiet mieszkających w Białymstoku, wspierającego rozwój ich własnych kompetencji, czego efektem było założenie przez uczestniczki Klubu kilku organizacji pozarządowych i realizujących szereg inicjatyw na rzecz cudzoziemców w Białymstoku 

2021 – Utworzenie Centrum Wolontariatu przy Fundacji OKNO NA WSCHÓD promującego budowanie, rozwój i wzmocnienie idei wolontariatu w Białymstoku i regionie 

2022 – Inicjatywa utworzenia Sieci Współpracy instytucji publicznych i organizacji pozarządowych w Białymstoku, działających na rzecz cudzoziemców. 

2023 15 lat działalności Fundacji OKNO NA WSCHÓD 

Fundacja OKNO NA WSCHÓD w liczbach:

15 lat działalności społecznej

20 000 000 złotych pozyskanych na rzecz migrantów, bezrobotnych, aktywizacji lokalnej, międzynarodowego transferu wiedzy (ponad 60 zrealizowanych projektów)

12

80 specjalistów zaangażowanych w pomoc podopiecznym Fundacji

13

12 000 osób otrzymało wsparcie od początku działania Fundacji

15

10 krajów Europy Wschodniej, których obywatele otrzymali wsparcie (Białoruś, Litwa, Łotwa, Ukraina, Mołdawia, Gruzja, Armenia, Kazachstan, Rosja, Azerbejdżan)